İnceleme İnternet Teknoloji

En İyi Antivirüs Önerisi | Antivirüs Programı Nedir ?

En İyi Antivirüs Önerisi

Antivirüs Nedir ?

Antivirüsler, internette dolaşırken bizi zararlı yazılımlardan koruyan programlardır. Bu programlar cihazımızda yaptığımız işlemleri izleyerek kullanıcıya verilecek zararın en aza indirilmesi amaçlarlar. Her antivirüs programının bir virüs imza veritabanı vardır. İşleme aldığınız dosyaları bu veritabanı sayesinde inceleyerek kayıtlarda saptadığı taktirde dosyanın karantinaya alınmasını sağlar. Bu sayede zararlı yazılımın vereceği zararın önüne geçilir.

Bilişim dünyası gelişmesiyle birlikte güvenlik açıklarını da beraberinde getirmiştir. Günümüzde kullanıcılar ihtiyaç ve beklentilerine göre antivirüs programı seçmeliler ya da hiç kullanmamalılar. Benim görüşüm bir sistemdeki en büyük açık kullanıcının kendisidir ve aynı zamanda en iyi antivirüs de yine kendisidir. Ben yıllardır antivirüs kullanmıyorum ve antivirüsün bir tür plasebo etkisi yarattığını düşünüyorum. Kullanıcı korunuyorum ve güvendeyim sanıyor ama içerde işler hiçte öyle yürümüyor olabilir. Buz dağının görünen yüzü sizi aldatmasın derim. Tabi ki işini iyi yapan  sayılı yazılımlarda yok değil. Bu yazının amacı da bu yazılımlardan birkaçını sizlere tanıtmak.

En iyi antivirüs önerileri

Tabi ki en iyi diye nitelendirebileceğimiz, tahta koyabileceğimiz bir program yok çünkü farklı yönlere hitap ediyorlar kimisi kullanıcının cebini düşünürken kimisi ise kullanıcının güvenliğini en iyi şekilde sağlarken performans ve cüzdan tarafında sizi zorlayabilir. O yüzden bu listeleyeceğim yazılımlardan kendinize uygun bir tanesini seçip kullanmak ya da hiç kullanmayıp kendinize güvenmeniz size kalmış. 🙂

Kaspersky Internet Security

 

Kaspersky İnternet Security

Az çok tahmin ettiğinizi düşünür gibiyim. Aslında piyasadaki yazılardan farklı öneriler vermek istiyordum ama gözardı edilecek bir program değil. Program her şeyi sizin yerinize yapıyor yani sıradan kullanıcı kitlesine hitap etmekte, eğer teknoloji konusunda çok bilgili değilseniz ve gerçekten güvenliğinizi sağlayacak bir program arıyorsanız Kaspersky tam size göre bir yazılım.

Artıları

 • Rakiplerini geride bırakan iyi bir koruma sağlaması.
 • Kullanıcıyı yormaması ve arayüzün kolay olması
 • Ek olarak VPN ve güvenli bankacılık tarayıcısı barındırması

Eksileri

 • Normal bir kullanıcı için biraz pahalı olması
 • Performans yönünde rakiplerine göre sistemi fazla yorması

Webroot Secureanywhere

 

Webroot SecureAnywhere

Çoğunuzun duymadığı bir virüs programı olduğunu biliyorum. Yazımda farklı antivirüslerden bahsedeceğimi söylemiştim. Webroot 1997 de kurulmuş eski ve köklü bir güvenlik firmasıdır. Sağladığı farklı çözüm ve sistemi yormayan performansıyla benim gözdem olmayı hak etmiştir bu program. Ayrıca internetten “Webroot full” yazıp aratarak yasal lisanslarını kolayca bulabilirsiniz. Ama ben yine de satın almanızı öneriyorum. Daha çok orta seviyeli kullanıcılara hitap eden bir program, Kaspersky kadar güçlü bir koruma sağladığını söyleyemem ama hitap ettiğini kullanıcı kitlesinin fazlasıyla ihtiyaçlarını karşılayacağından eminim. Ayrıca Garanti Bankası da müşterilerine ücretsiz olarak 1 yıl lisans vermekte.

Artıları

 • Fiyat / Performans ürünü ucuz ve kaliteli
 • Diğer antivirüs yazılımlarının aksine anlık olarak cloud üzerinden tarama yaptığından daha güvenli diyebiliriz.
 • Performans tarafında sistemi yormaması ve hızlı kurulması.

Eksileri

 • Bazen koruma yönünden yetersiz kalabilmesi
 • Arayüz kullanıcı dostu değil
 • Her kullanıcı kitlesine hitap etmemesi

Emsisoft Emergency Kit

 

Emsisoft Emergency Kit

Aslında tam anlamıyla antivirüs diye nitelendirebileceğimiz bir program değil ama ben yine de yer vermek istedim. Emsisoft çoğunuzun kulak aşinalığı olmadığı bir firma ama bu sektörün en iyilerinden biri. Popüler olmadığı için ülkemizde bilinmeyen bu programa haksızlık edildiğini düşünüyorum. Bir malware testinde 90 malware çeşidinden 86’sını tanıyarak hızlıca engelleyebilen bir yazılım ki bu Kaspersky’ın bile 77 skor yaptığı bir testse bakış açımız tamamen değişiyor. Belki mevcut diğer yazılımları Kaspersky’ın sağladığı diğer özellikler itibariyle zayıf kalsa da bu program virüs tanıma işini iyi yapıyor ve veritabanı gerçekten iyi. İşte bu programa yer vermemdeki asıl sebepte bu. Program daha çok bilinçli kullancılara hitap ediyor yani, virüsün nereden geleceğini tahmin edebiliyor olmanız lazım. Program anlık olarak koruma sağlamadığı için performansa bir etkisi de yok. Haftada bir kez çalıştırıp taratmanız yeterli olacaktır.

Artıları

 • İyi bir virüs veritabanına sahip olması ve hızlıca müdahale edebilmesi
 • Kullanıcı dostu bir arayüz
 • Ücretsiz olması
 • Taşınabilir (portable), yani kurulum gerektirmeyen bir program olması

Eksileri

 • Anlık koruma seçeneği mevcut değil
 • Güvenlik duvarı vs. olmadığından normal bir kullanıcı için yetersiz

Sonuç

Özetlemek gerekirse hepsi de alanında iyi programlar, ancak hitap ettikleri kullanıcı kitleleri farklı olduğu için aynı bantta değerlendirme yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Size hitap eden programı seçip gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ben Emsisoft Emergency Kit i kullanıyorum açıkçası Windows Defender ile birlikte iyi bir ikili oldular. Tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Taner Gergül

Yazılım, internet, girişimcilik, siber güvenlik, Wordpress ve SEO hakkında yazılar yazmakta olan teknoloji meraklısı blog yazarı.

Yorum Yap